Nowy Świat

Kuchnia

Kuchnia

PRZEDSZKOLE WYPOSAŻONE JEST W KOMPLETNE ZAPLECZE KUCHENNE,
SPEŁNIAJĄCE WYSOKIE WYMAGANIA HIGIENICZNE SYSTEMU HACCP


Przedszkole, jak już wspomniano, posiada własną kuchnię zaprojektowaną i wyposażoną według wymagań sanepidu i systemu HACCP. Celem jaki sobie postawiliśmy jest przygotowywanie posiłków najwyższej jakości, z zachowaniem wszelkich walorów smakowych i zdrowotnych. Dbając o zdrowie naszych maluchów stosujemy najwyższej jakości produkty i technologie.

Prowadząc placówkę oświatową słowo bezpieczeństwo nabiera wyjątkowego znaczenia. To nie tylko odpowiedzialność za jakość kształcenia dzieci, ale także za ich zdrowie. Zamontowanie w szkolnej kuchni Systemu KoolZone pozwala nam na większą kontrolę warunków przechowywania żywności dla dzieci. Do tego rozwiązania przekonały nas nie tylko prosty montaż i obsługa, ale także bardzo duże usprawnienie w raportowaniu, które potrzebujemy w przypadku kontroli Sanepidu czy innych zewnętrznych organów.

Kolejny plus montażu KoolZone to skorygowanie fabrycznych nastaw urządzeń chłodniczych. Doceniamy również to, że system powiadamiania pozwala nam natychmiast reagować na incydenty takie jak niedomknięcie drzwi lub brak zasilania. To świetne uzupełnienie istniejących procesów oraz księgi HACCP.

Szef kuchni to osoba, która ukończyła Technologię Żywności i Żywienie Człowieka

Nie są jej obce systemy jakości jakie obowiązują od czasu wejścia do Unii, posiada także wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kuchni dla dzieci.

  • Jest osobą odpowiedzialną za układanie jadłospisów oraz diet dla dzieci z uczuleniami i alergiami pokarmowymi, tak by były urozmaicone i cieszyły podniebienia naszych podopiecznych.
  • Dopilnuje również by produkty żywnościowe stanowiły towar najwyższej jakości i były dostarczane ze znanych źródeł i od tych samych dostawców.
  • Zadba nie tylko o brzuszki naszych podopiecznych, ale także o ich edukację, prowadząc zajęcia z dziećmi dostosowane do wieku, rozwoju i ich umiejętności.
  • Zajęcia będą oparte na zabawie kulinarnej, która pomoże poznać świat warzyw, owoców oraz innych produktów spożywczych, nauczyć zasad zdrowego żywienia oraz zachowania przy stole. Zajęcia te będą kreowały fantazję poprzez poznawanie tego co na co dzień gości w naszych kuchniach. Pozwoli to wzbudzić naturalną ciekawość oraz wciągnąć maluchy w twórczą zabawę stosując różne metody dydaktyczne. Szef kuchni zawsze będzie do Państwa dyspozycji w razie pytań bądź wątpliwości.

WSZYSTKIE POSIŁKI BĘDĄ PRZYGOTOWYWANE
Z NATURALNYCH PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH

 

Podwieczorki będą wypiekane w naszej kuchni, by zawierały jak najmniej tłuszczu i cukru. Zakupiony piec konwekcyjno-parowy pozwoli gotować na parze oraz smażyć z niewielką ilością tłuszczu. Dzięki temu posiłki będą zdrowe i łatwo przyswajalne, a ziemniaki zmienią się w smakowite, pieczone talarki i frytki bez tłuszczu. Mamy nadzieję, iż kulinarne wojaże będą smakować naszym najmłodszym. Najedzony mały brzuszek to uśmiech na twarzy jego mamy i taty.


ŻYWIENIE

Prawidłowe żywienie dziecka w okresie przedszkolnym to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie i prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci. W naszej przedszkolnej kuchni przygotowujemy domowe posiłki. Podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze. Panie kucharki same robią domowe pierogi, racuchy, naleśniki, wykonujemy świeże surówki z warzyw i sałatki owocowe. Każdego dnia dzieci jedzą trzy smaczne posiłki: śniadanie, obiad,podwieczorek. Stanowią one ¾ dziennego zapotrzebowania dziecka w wieku przedszkolnym na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy (zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka).

JADŁOSPIS NA AKTUALNY TYDZIEŃ ZNAJDUJE SIĘ NA TABLICY OGŁOSZEŃ PRZY WEJŚCIU GŁÓWNYM DO HAPPY KIDS OSOWA.

Przykładowa metoda przygotowania jadłospisu dziennego przez dietetyka:

  • ŚNIADANIE I

  • ŚNIADANIE II

  • OBIAD

  • PODWIECZOREK

HACCP, GHP, GMP ? DLACZEGO W HAPPY KIDS SPEŁNIAMY NAJSUROWSZE WARUNKI JAKOŚCIOWE?

GHP - Good Hygiene Practice - Dobra Praktyka Higieniczna
Działania, które muszą być podjęte i warunki higieniczne, które muszą być spełniane i kontrolowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności.

GMP - GOOD MANUFACTURING PRACTICE
DOBRA PRAKTYKA PRODUKCYJNA

 

To działania, które muszą być podjęte i warunki. które muszą być spełniane, aby produkcja żywności oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością odbywała się w sposób zapewniający jej właściwą jakość zdrowotną zgodnie z przeznaczeniem.Praktyki te dotyczą m.in. pomieszczeń, maszyn i urządzeń, zaopatrzenia w wodę, pozyskiwania surowców, mycia, usuwania odpadów, higieny osobistej, szkolenia personelu i inne.

Każde przedsiębiorstwo lub firma jest zobowiązana do opracowania własnego zakładowego programu lub instrukcji Dobrej Praktyki Higienicznej, która jest podstawą do wdrożenia zasad systemu HACCP. Program taki powinien uwzględniać strukturę organizacyjną i specyfikę działalności danej firmy.

PROCEDURY I INSTRUKCJE DOTYCZĄCE DOBREJ PRAKTYKI HIGIENICZNEJ POWINNY BYĆ ŚCIŚLE PRZESTRZEGANE PRZEZ WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW


W świadomości przeciętnego człowieka, w tym także pracownika zatrudnionego przy produkcji i obrocie żywnością, pojęcie higiena czy Dobra Praktyka Higieniczna kojarzy się często jedynie z procesami mycia i dezynfekcji oraz higieną osobistą pracowników. W rzeczywistości jest to pojęcie daleko szersze, obejmujące co najmniej kilka obszarów, ściśle ze sobą zintegrowanych i skierowanych na osiągnięcie jednego celu jakim jest bezpieczeństwo żywności. Co to jest HACCP? HACCP, Hazard Analysis Critical Control Point, czyli Analiza Zagrożeń Krytyczny Punkt Kontroli, jest to system, który daje nam ogólne racjonalne podejście do zapewnienia bezpieczeństwa żywności. 

System HACCP opracowano w celu rozpoznania i kontroli zagrożeń, które mogą pojawić się w jakimkolwiek momencie procesu produkowania i składowania żywności. Jako zagrożenie określamy wszystko, co może przynieść szkodę konsumentowi. Zagrożenie rozpoznajemy poprzez obserwację każdego etapu procesu produkowania żywności i stawianie pytania "co mogłoby pójść źle", powodując w efekcie wyprodukowanie niebezpiecznej żywności. Następnie należy zdecydować, gdzie musimy ustanowić nadzór i kontrolę tego procesu, aby zatrzymać zagrożenie i uniknąć przez to komplikacji. Są to Kontrolne Punkty Krytyczne (Critical Control Points). Podstawowy cel produkcji bezpiecznej żywności zostanie osiągnięty przez skuteczne codzienne funkcjonowanie Kontrolnych Punktów Krytycznych.GHP - Good Hygiene Practice - Dobra Praktyka Higieniczna - działania, które muszą być podjęte i warunki higieniczne, które muszą być spełniane i kontrolowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności